Genel Motosiklet Tipleri

Motosikletlerin kullanım tarzı ve amacı ile ilgili olarak birkaç çeşidi bulunmaktadır. Touring, enduro, scooter, racing, choppericruiser, commuter ve cross şeklinde sıralanabilir.Ülkemizde hemen her çeşit motosiklet ithal edilip satılmakta ve kullanılmaktadır. Şimdi motosiklet çeşitlerine ve kullanım amaçlarına göz atalım.

 TOURİNG

thumbnail_fat_2018_yam_fjr1300ae_eu_mdpbm1_stu_002_03-53837_1647911625

Touring motosikletler genel olarak basit yapılı motosikletlerdir. Grenajları yoktur, yolcu ve bagaj taşıma konusunda oldukça esnek imkanlar sunmaktadır.Tourıng motosikletler ile uzun mesafeli yolculuklarda hiç bir yorgunluk problemi yaşanmaz. Grenaj olmadığı için ve basit yapılı oldukları için bakım maliyetleri de oldukça düşüktür.Bu motosikletlerin 250 cc den  1400  cc ye kadar değişik motor hacminde ve gücünde modelleri mevcuttur.

 

 

ENDURO

enduro-motosiklet-modelleri-56636

Enduro motosikletler her türlü kullanım koşulunda sürücüsünü ve yolcusunu rahat ettirmek için tasarlanmışlardır. Enduro motosikletler ile şehir içi, şehir dışı dağ yollarında yolculu ve yüklü olarak sorunsuz ve keyifli uzun mesafeli yolculuklar yapmak mümkündür.Türkiye için en uygun motosiklet tipi endurolardır. Enduro motorların bakımları kolay, bakım maliyetleri düşük, ilk alım maliyetleride düşüktür. Enduroların 125 cc den 1200 cc ye kadar değişik model,güç, ve ağırlıkta çeşidi bulunmaktadır.

SCOOTER

328d21e7-f103-4fa3-8508-687d2bcffc24

Scooter tarzı motosikletlerin genel amacı, şehir içi ulaşım çözümüne pratik ve ekonomik şekilde destek olmaktır.Tekerleklerin küçük olması sebebi ile yoldaki pürüzlerden oldukça etkilenmekte ve bozuk yolda rahatsızlık vermektedir.Buna karşı scooterlarda vites olmayışı kullanım açısından büyük kolaylık sağlamakta , ayrıca bacaklar motorun gövdesinin içinde kaldığı için sivil kıyafetle işe gidip gelirken çok rahat kullanılabilmektedir.İçinde bulunduğumuz zamanda “maxi -scooter” adı verilen, büyük hacimli, kuvvetli, ve büyük tekerlekli lüks scooterlar üretilmektedir.Bu araçlar ile asfaltta uzun mesafeli yolculuklarda oldukça keyif vericidir.

RACING

yosh-12202ap520

Adından da anlaşıldığı üzere (racing) yani yarış amaçlı üretilmiş motosiklet türüdür.Bu motosikletlerin motorlarını uysallaştırıp, far, sinyal, korna, gibi ekipmanlar ekleyerek şehir trafiğine çıkabilecek hale getirilmiş versiyonları piyasada satılmaktadır. Racing motosikletler yolcu ve bagaj taşımaya, ayrıca hem yeni motosiklet kullanmaya başlayacak olan birisine, hemde altı alçak olduğundan şehir içi kullanımına uygun değildir.Bu motosikletleri kullanmak isteyen kişilerin ,güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için başka tür motosikletler ile toplam 10 000 km yapmış olmaları tavsiye edilir. Çünkü racing motosikletler kesinlikle en ufak hataları bile affetmezler.

CHOPPER/CRUISE

h1

Cruıser tarzı motosikletler, klasik görünümlü, bol nikelajlı olup, genelde çift silindirli ve yüksek troklu motorlar ile donatılmıştır.Bu motosikletlerin  iki tekerlek arası açıklığı, ön çatalın açısı fazla olduğu için kullanımı diğer motosikletlere göre biraz daha zordur.Ayrıca çok fazla krom nikelaj ce metal akşam bulunduğundan ağırlıkları aynı hacimdeki enduro veya turing bir motosiklete göre yaklaşık %40 oranında daha fazladır.Bu sebeple cruiser tarzı motosikletler  de motosiklete yeni binecek bir insan için uygun motor değillerdir.Genel olarak Türk insanının “ayağım yere bassın” gibi bir düşüncesi olmakta ama mantıklı değildir.Ayrıca nikelaj dışarıdan çok güzel görünmekte fakat bakımı oldukça zordur.